21.07.2018 -Ücretli Öğretmenlik & Başvuruları

Ücretli Öğretmen Olma Şartları Nelerdir

Ücretli Öğretmen Olma Şartları Nelerdir

Ücretli Öğretmen Olma Şartları Nelerdir

Ücretli Öğretmen Olma Şartları, Ücretli Öğretmenlik Yapabilmek İçin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Girme Şartı Arınır Mı? Hangi Bölümden Mezun Olanlar Ücretli Öğretmen Olabilir Sorularına Cevap Bulmak İçin Yazımızı Okumaya Devam Ediniz.

Ücretli Öğretmen: Öğretmen Sayısının Yetersiz Olduğu Durumlarda Yüksek Öğretimli Olma Şartıyla Öğretmenlik Yapabilecek Adayların Girdikleri Ders Saatine Göre Ücret Aldıkları Sistemdir. Ücretli Öğretmenler Girdikleri Ders Saatine Göre Ücret Alırlar, Sigortaları En Fazla 15 İle 16 Gün Alarak Yatırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ücretli Öğretmen Olabilmek İçin Aranılan Genel Şartlar
T.C Yada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
18 Yaşını Doldurmuş Olmak
Askerliğini Yapmış, Tecil Ettirmiş Yada Muaf Olanlar. (Erkek Adaylar İçin Geçerlidir)
Lisans Yada Ön Lisans Mezunu Olmak. Usta Öğretici Belgesi Sahipleri İçin Lisans Yada Ön Lisans Mezunu Olma Şartı Aranmaz.
Herhangi Bir Sosyal Güvenlik Kurumuna Bağlı Olarak Çalışmıyor Olanlar.
Sağlık Yönünden Öğretmenlik Yapmasına Bir Engel Olmaması.
Kamu Haklarından Mahrum Bulunmayanlar
Türk Ceza Kanununun 53’üncü Maddesinde Belirtilen Süreler Geçmiş Olsa Bile; Kasten İşlenen Bir Suçtan Dolayı Bir Yıl Veya Daha Fazla Süreyle Hapis Cezasına Yada Affa Uğramış Olsa Bile Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar, Anayasal Düzene Ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, Milli Savunmaya Karşı Suçlar, Devlet Sırlarına Karşı Suçlar Ve Casusluk, Zimmet, İrtikap, Rüşvet, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Sahtecilik, Güveni Kötüye Kullanma, Hileli İflas, İhaleye Fesat Karıştırma, Edimin İfasına Fesat Karıştırma, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama Veya Kaçakçılık Suçlarından Mahkum Olmamak.
Yurt Dışındaki Yüksek Öğretim Kurumlarından Mezun Olanlar Bakımından, Öğreniminin Yurt İçindeki Yüksek Öğretim Kurumlarına Veya Programlarına Denkliği Yapılmış Olmak.
Emekli Tüm Sınıf Ve Branş Öğretmenleri Ücretli Öğretmenlik Başvurusunda Bulunabilirler.

Ücretli Öğretmenler Boş Kadro Olduğu Durumlarda İl Veya İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Tarafından Açıklanan Başvuru Tarihleri İçerisinde Başvuruda Bulunurlar. Ücretli Öğretmen Olarak Göreve Başlayanlar Sadece Göreve Başladıkları Eğitim Öğretim Görevinde Derslere Girer Ve Dönem Sonunda Görev Süreleri Dolar Ve Yeni Eğitim Öğretim Döneminde Yeniden Başvuruda Bulunmak Zorundadırlar. Ücretli Öğretmenlik Yapanlar Resmi Ve İdari Tatil Günlerinde Ücret Alamaz Ve Sigorta Primleri Ödenmez, O Ay İçinde Girdiği Saat Ücreti Kadar Aylık Maaş Alırlar.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusunda Kimler Bulunabilir
Lisans Mezunları, Ön Lisans Mezunları, Emekli Branş Ve Sınıf Öğretmenleri İle Usta Öğretici Belgesi Sahipleri Ücretli Öğretmenlik Başvurusunda Bulunabilirler.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları İçin Linke Tıklayın.

Başvurular Nereye Yapılır
Başvurular İl Yada İlçe (MEB) Milli Eğitim Müdürlüklerine Şahsen Yada Online Olarak Yapılabilir. Kurumların Resmi İnternet Siteleri Üzerinden Başvuru Tarihleri İlan Edilir. Başvuran Adaylar Arasında Öncelikle Eğitim Ve Teknik Eğitim Fakültesi Mezunu Olup Yüksek Lisans Yapan Ve Kamu Personeli Seçme Sınavında Yüksek Puan Almış Veya Daha Önceden Başarılı Bir Şekilde Ücretli Öğretmenlik Yapmış Olanlar Öncelikle Tercih Edilir.
Yukarıdaki Şartlara Taşıyan Adayın Olmaması Durumunda Eğitim Fakülteleri Dışında 4 Yıllık Eğitim Verilen Fakülte Mezunlarından Pedagojik Formasyonu Olan Ve Daha Önceki Yıllarda Ücretli Öğretmenlik Yapan Adaylar Tercih Edilir.
Gerektiği Durumlarda 2 Yıllık Ön Lisans Mezunu Olan Ve Daha Önceden Ücretli Öğretmenlik Yapanlar Tercih Edilir.
Yukarıdaki Şartları Taşıyan Başvuru Olmaması Durumunda Emekli Öğretmenler Ve Usta Öğreticilik Belgesi Sahipleri Tercih Edilebilir.

Resmi Görevi Bulunmayan Yada Emekli Öğretmenler Haftada 30 Saat Ücretli Öğretmenlik Yapabilirler. Yönetici Ve Öğretmenler Dışındaki Resmi Görevliler İle Sınıf Öğretmenlerine İlköğretim, Ortaöğretim Ve Yaygın Eğitim Kurumlarında En Fazla Haftada 8 Saate Kadar Görev Verilebilir. Usta Öğreticilerden Resmi Görevi Bulunanlar Haftada En Fazla 10 Saat, Resmi Görevi Bulunmayanlar İse Haftada En Fazla 40 Saate Kadar Ek Ders Ücreti Karşılığında Görev Alabilir.

Ücretli Öğretmenlerin Maaşları (2017 Temmuz – Aralık 2017)
Ücretli Öğretmenlik Yapanlar Haftalık Girdikleri Ders Saatine Göre Ücret Alırlar. Ayda 120 Saat Ücretli Öğretmenlik Yapan Bekar Bir Ücretli Öğretmenin Eline Ayda 1.381 Türk Lirası (Asgari Geçim İndirimi Dahil) Geçiyor. Aynı Koşullardaki Emekli Bir Ücretli Öğretmenin Eline İse Aylık 1.476 Türk Lirası Geçiyor.
Evli Ve Eşi Çalışmayan Haftada 120 Saat Derse Giren Bir Ücretli Öğretmenin Eline İse Aylık 1.408 Türk Lirası Geçiyor. Aynı Koşullardaki Bir Emekli Ücretli Öğretmen İse 1.503 Türk Lirası Alıyor.
Ücretli Öğretmenlik Yapanlar Haftada En Fazla 30 Saat Ders Verebildikleri İçin 4 Haftaya Denk Gelen Aylarda Ortalama 120 Saat, 5 Haftaya Denk Gelen Aylarda İse Ortalama 132 Saat Ders Verebilirler.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ